جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

لیبل پرینتر: نکاتی برای انتخاب تجهیزات و مواد مصرفی

انتخاب لیبل پرینتر مناسب و همچنین مواد مصرفی متناسب با اهداف کاری از نکات مهمی است که در هنگام خرید ، چاپگر لیبل باید در نظر داشته باشند . توجه به این نکات در پویایی ، بهینه سازی و تسریع امور کسب و کار شما نقش مهمی ایف می کند .

لیبل پرینتر، دستگاهی هست که برای چاپ اطلاعات و بارکد بر روی برچسب های محصولات نهایی، مواد، قطعات، قفسه ها، جعبه ها، موجودی و پوشه های اسناد استفاده می شود. مدل های متنوعی در بازار وجود دارند که به لحاظ قیمت، سرعت چاپ، وضوح، تکنولوژی چاپ، روش های اتصال و سایر ویژگی ها، باهم تفاوت هایی دارند و خریداران با توجه به این خصوصیات و نوع کاربری خود، ممکن است، مدل های مختلفی را انتخاب کنند.

در این مقاله به شما خواهیم گفت که چگونه یک لیبل پرینتر مناسب برای چاپ لیبل انتخاب کنید تا در عین رفع نیازهای کسب و کارتان، منابع خود را هدر ندهید و با کمترین مشکلات مواجه شوید.
ابتدا بهتر است، به این سؤال پاسخ دهیم که تکنولوژی های لیبل پرینتر ها کدام هستند؟ چگونه کار می کنند؟ کارکردهای آنها چیست و برای چه کسانی مناسب می باشد؟
لیبل پرینترها به لحاظ تکنولوژی دو نوع هستند؛ لیبل پرینتر های حرارتی و لیبل پرینترهای انتقال حرارتی .

لیبل پرینتر حرارتی

این نوع پرینترها، بر اساس چاپ حرارتی مستقیم کار می کند. هد حرارتی تا 200 درجه سانتیگراد گرم می شود و نقاط مورد نظر را بر روی برچسب سوزانده و به این شکل، اطلاعات را چاپ می کنند. برای چاپ از کاغذ مخصوصی که به دمای بالا حساس است، استفاده می شود. هد حرارتی به صورت نقطه ای روی ماده عمل می کند و علائم در نقاط تماس ظاهر می شوند.
این چاپگرها، برخلاف چاپگرهای جوهرافشان و لیزری، به کارتریج جوهر نیاز ندارند و به این ترتیب هزینه “مواد مصرفی” به میزان قابل توجهی کاهش می یابد. هد حرارتی در پرینترهای حرارتی معمولی، تقریباً سی الی پنجاه کیلومتر و در مدل های صنعتی تا حدود صد کیلومتر کارکرد دارد که معمولاً پنج شش سال به طول می انجامد.
لیبل پرینتر انتقال حرارتی
در لیبل پرینترهای انتقال حرارتی، یک ماده مصرفی به نام ریبون علاوه بر کاغذ یا رول لیبل استفاده می شود و به هنگام چاپ، ریبون حرارت دیده و ماده رنگی آن به لیبل منتقل می شود. مهم ترین مشخصه این نوع، چاپ، دوام بیشتر آن می باشد.

 

لیبل پرینتر و نکات آن

چه نوع پرینتری تهیه کنیم؟

برای پاسخ دادن به این سؤال، بهتر است نگاهی به نقاط قوت و ضعف هرکدام بیاندازیم که در جدول زیر به صورت خلاصه بیان شده اند.

مزایا و معایب لیبل پرینتر

همانطور که در جدول بالا، مشاهده می کنید، مهم ترین امتیاز چاپگرهای انتقال حرارتی، دوام بیشتر لیبل ها می باشد و در جایی که کالاهای دارای لیبل، ممکن است، مدت زیادی در انبارها یا فروشگاه ها نگهداری شوند، از این نوع پرینتر استفاده می شود. لیبل پرینتر انتقال حرارتی برای اقلام زیر، توصیه می شود:

محصولات با ماندگاری طولانی؛
محصولات نیمه تمام که قرار است، کارهای دیگری بر روی آنها انجام شود.
کالاهایی که قرار است، در طول فرایند، پخش و فروش یا … ردیابی شوند.
کالاهایی که در معرض نور و حرارت و صدمه فیزیکی قرار دارند.

اطلاعات روی برچسب های حرارتی، حتی در صورت قرار گرفتن در شرایط مناسب، نهایتاً پنج شش ماه، قابل خواندن هستند و در صورتی که کالا قبل از سپری شدن این زمان، یا قرار گرفتن در شرایط نامناسب نوری و حرارتی، مصرف خواهد شد، می توان از لیبل پرینتر حرارتی استفاده کرده و از مزایای آن، همچون هزینه پایین استفاده کرد.
در موارد زیر می توان لیبل پرینتر حرارتی را انتخاب کرد.

محصول با ماندگاری کوتاه، به عنوان مثال، در آشپزخانه های بیرون بر، برای درج اطلاعات غذا بر روی بسته بندی
فروش فوری همانند، فروشگاه هایی که موقع فروش، اطلاعات وزن کالاهای فله را چاپ و بلافاصله به مشتری عرضه می کنند.
درج اطلاعات، نمونه ها در آزمایشگاه ها

آیا چاپگرهای حرارتی رنگی برای چاپ لیبل های پشت چسب وجود دارد؟

برخلاف لیبل پرینترهای انتقال حرارتی، پرینترهای حرارتی برای ایجاد برچسب های رنگی مناسب نیستند. آنها معمولاً برای چاپ لیبل های تک رنگ استفاده می شوند و محدودیت زیادی در چاپ رنگی دارند.
برای ایجاد استیکرهایی با لوگو یا تصویر تمام رنگی، به کاغذی با پیش چاپ آماده نیاز دارید. همچنین کاغذهایی وجود دارند که روی آن تصاویر به رنگ های سبز، قرمز و آبی ظاهر می شوند.

لیبل پرینتر قابل حمل

چاپگر لیبل قابل حمل

با لیبل پرینتر سیار، می توانید در اماکن زیر و در محدوده ای وسیع تر از اتاق کارتان، لیبل های مورد نیاز خود را چاپ کنید:

در انبارهایی با مساحت بزرگ؛
مناطق باز؛
در طبقات تجاری؛
خدمات تحویل پیک؛
در وسایل نقلیه، از جمله آمبولانس؛
پست های بازرسی

مزایا و معایب پرینترهای قابل حمل

مزایا و معایب لیبل پرینتر قابل حمل

چاپگرهای لیبل دستی کوچک ویژگی های زیر را دارند.

عرض رول – از 25 تا 110 میلی متر؛
سرعت عملیاتی – از 50 تا 127 میلی متر در ثانیه؛
ضد ضربه – مدل های زیادی از این دست وجود دارند که در برابر سقوط، دمای بالا و دیگر شرایط محیطی نامطلوب مقاوم هستند.
روش های اتصال متنوع – Wi-Fi، بلوتوث، NFC، GPS، USB؛ برخی از مدل ها به رابط اترنت مجهز شده اند.

چاپگر لیبل ثابت
چاپگرهای لیبل ثابت برای چاپ لیبل بارکد در حجم زیاد طراحی شده اند و برای موارد زیر مناسب هستند:

فروشگاه های اقلام فله؛
شرکت های حمل و نقل و لجستیک؛
مراکز توزیع؛
آرشیوها، کتابخانه ها و دفاتر؛
در انبارها و در بخش های محصولات نهایی فروشگاه ها و هایپر مارکت ها.

 

لیبل پرینتر اسکیپر
مزایا و معایب لیبل پرینترهای ثابت:

مزایا و معایب لیبل پرینترهای ثابت

چاپگرهای لیبل ثابت برای برچسب قیمت و برچسب بارکد در حجم چاپ متفاوت در بازار موجود هستند.

مدل های رومیزی با ظرفیت حداکثر 5000 برچسب در هر شیفت کاری، جمع و جورترین و مقرون به صرفه ترین مدل ها به شمار می روند که برای مشاغل کوچک و متوسط طراحی شده اند. وضوح چاپ، 302dpi و سرعت حدود 150 میلی متر بر ثانیه می باشد وبه رول های لیبل استاندارد با عرض نسبتاً پایین، نیاز دارند. مجموعه از پورت های مختلف را ساپورت می کنند و امکان اتصال به کامپیوتر، شبکه داخلی و گاه وایفای و بلوتوث را دارند.

لیبل پرینتر های تجاری دارای ظرفیت تا حدود بیست هزار عدد در یک شیفت کاری هستند و نقاط قوت آنها سرعت چاپ بالا، کار با انواع و ابعاد گسترده تر لیبل، پورت های متنوع تر می باشد، به طور مثال می توانید با یک صفحه کلید از راه دور، مستقلاً به لیبل پرینتر وصل شده و از آن استفاده کنید.در شرکت های بزرگ، امکان سازماندهی چاپ از رایانه های شخصی مختلف در یک شبکه محلی وجود دارد.

لیبل پرینتر های صنعتی که ظرفیت آنها بالای 20000 عدد در یک شیفت می باشد. مشخصه آنها، بدنه ساخته شده از فلز و پلاستیک مقاوم در برابر ضربه، مقاوم در برابر لرزش و عوامل خارجی است. چنین چاپگرهایی در برابر گرد و غبار و رطوبت بالا مقاوم هستند و برای محیط صنعتی، طراحی شده اند. آنها می توانند به طور شبانه روزی بدون وقفه و در نامطلوب ترین شرایط محیطی کارکنند.

به هنگام انتخاب لیبل پرینتر، به چه چیزی باید توجه کنید؟
هنگام خرید لیبل پرینتر صنعتی، مهم هست که نیازهای فعلی خود را در نظر بگیرید ولی حتماً احتمال توسعه را هم در نظر داشته باشید. احتمال این وجود دارد که خرید مدل بالاتر، شما را از هزینه دوباره در آینده نجات دهد.

اهمیت وضوح چاپ در لیبل پرینتر

کیفیت چاپ به تعداد نقاط درهر اینچ بستگی دارد. هرچه تعداد آنها بیشتر باشد، تصویر واضح تر است. هدهای حرارتی با رزولوشن 203 dpi کیفیت چاپ بهینه ای را ارائه می کنند.

برچسب محصولات تنباکو، داروها، جواهرات و سایر اقلام کوچک به وضوح بیشتری نیاز دارد و 300dpi برای آنها مناسب تر هست، در غیر این صورت ممکن است، بارکد مربوطه توسط بارکدخوان قرائت نشود.

اگر برچسب باید ساختار پیچیده ای با عناصر گرافیکی و مقدار زیادی متن با فونت کوچک داشته باشد، توصیه می کنیم مدل هایی با کیفیت چاپ 300 یا حتی 600 dpi انتخاب کنید.

سرعت چاپ چقدر باید باشد؟
برخی از لیبل پرینترها تا سرعت بیش از 300 میلی متر بر ثانیه هم دارند. اگر نیاز به تولید برچسب در مقادیر بالا (از 15000 عدد در روز به بالاتر) دارید، چنین مدل هایی انتخاب کنید.

اگر تجهیزات در یک شبکه محلی کار می کنند و کارهای چاپ “حجمی” را به طور همزمان از چندین رایانه شخصی دریافت می کنند، سرعت باید حداقل 150 میلی متر بر ثانیه باشد.

یک چاپگر با سرعت متوسط (تا 150 میلی متر بر ثانیه) برای موارد زیر مناسب است:

فروشگاه های کوچک؛
بخش های بسته بندی غذاهای آماده و محصولات وزن دار در فروشگاه ها؛
شرکت های کوچک در صنعت حمل و نقل کالا؛
موسسات پزشکی

پورت های اتصال لیبل پرینتر
برای اتصال لیبل پرینتر به یک کامپیوتر، یک رابط USB یا RS-232 کافی است. چاپگر برچسب حرارتی با بلوتوث می تواند با تبلت ها، تلفن های هوشمند و TSD ارتباط برقرار کند. برخی از مدل ها از فناوری بلوتوث BLE پشتیبانی می کنند و باعث صرفه جویی در مصرف باتری می شود.

ماژول Wi-Fi چاپ برچسب از راه دور را از طریق شبکه محلی بی سیم امکان پذیر می کند. چاپگر را می توان با فاصله زیاد از کامپیوتر قرار داد.

مدل های قابل حمل معمولا دارای یک ماژول بی سیم (Wi-Fi یا بلوتوث) و USB هستند. بیشتر پرینترهای رومیزی فقط با کابل متصل می شوند. مدل های صنعتی و تجاری از تمام رابط های رایج پشتیبانی می کنند.

 

منبع : scanport.ru

 

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *