جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

واژه نامه بارکد: توضیح هشت کلمه اختصاری پرکاربرد

اگر تا به حال سعی کرده اید در مورد بارکد تحقیق کنید، به احتمال زیاد با اصطلاحات جدید بارکد زیادی برخورد کرده اید. وقتی با کلمات اختصاری مانند UPC، GTIN، و ASIN مواجه می‌شوید، کمی احساس سردرگمی می‌کنید. بنابراین، برای اینکه کارها را کمی ساده‌تر کنیم، این واژه‌نامه بارکد مفید را گردآوری کردیم.

اول اینکه بارکد چیست؟

معمولاً می بینیم که کلمه بارکد به جای دیگر اصطلاحات استفاده می شود. این امر درک اینکه مردم واقعاً به چه چیزی اشاره می کنند را دشوارتر می کند.
در واقع، بارکد فقط مجموعه ای از خطوط سیاه و فضاهای خالی (یا اشکال دیگر در یک کد QR، برای مثال) است.
در همین حال، کد QR نوعی بارکد دو بعدی (2 بعدی) است. این الگوی پیچیده ای دارد که می تواند اطلاعات بسیار بیشتری را نسبت به یک بارکد سنتی و یک بعدی رمزگذاری کند، به همین دلیل است که کدهای QR می توانند ما را به وب سایت ها و موارد دیگر راهنمایی کنند.

اکنون ما مشخص کرده‌ایم که بارکد چیست، وقت آن است که به اصطلاحات بارکد که ممکن است با آنها برخورد کنید عمیق‌تر نگاه کنیم. بنابراین بدون بحث بیشتر، واژه نامه بارکد خود را ارائه می کنیم.

GS1 – استانداردهای جهانی

GS1 یک سازمان غیرانتفاعی و بی طرف است ( در ایران ، سازمان شماره گذاری کالا و خدمات وجود دارد ). آنها استانداردهای جهانی را در بخش های مختلف طراحی و اجرا می کنند. GS1 بر این باور است که کار با استانداردهای یکسان به کسب و کارها کمک می کند تا به راحتی کار کنند، کمی شبیه ایجاد یک زبان مشترک جهانی برای بارکدها.
وقتی صحبت از بارکد می شود، GS1 شماره های بارکد شناخته شده جهانی را صادر می کند که به عنوان GTIN شناخته می شوند. کسب و کارهای کوچک و بزرگ به طور یکسان می توانند از داشتن یک GTIN بهره مند شوند، چه نیاز به کد یکبار مصرف داشته باشند و چه مقادیر زیادی از آن.

GTIN – شماره کالای تجارت جهانی

ایجاد یک واژه نامه بارکد مفید بدون درج نام اختصاری GTIN که مخفف شماره کالای تجاری جهانی است غیرممکن است. این یک شماره بارکد منحصر به فرد است که یک محصول را در سراسر جهان شناسایی می کند. GTIN به عنوان رشته ای از اعداد زیر بارکد ظاهر می شود.
GS1 با ترکیب پیشوند اختصاص داده شده به یک کسب و کار با یک مرجع منحصر به فرد، GTIN ها را ایجاد می کند. رمزگذاری این عدد در یک بارکد باعث می شود که آن را یک ابزار ماشینی بخواند. GTIN ها می توانند در قالب های مختلفی از جمله UPC و EAN ارائه شوند.

 EAN شماره مقاله اروپایی

EAN یک شماره بارکد 13 رقمی (GTIN) است که در بریتانیا و سراسر جهان استفاده می شود اما معمولاً در آمریکای شمالی استفاده نمی شود. EAN در ابتدا مخفف «شماره کالای اروپایی» بود، اما اکنون اغلب به عنوان «شماره کالای بین‌المللی» شناخته می‌شود.
یک EAN با یک پیشوند شرکت GS1 شروع می شود، به دنبال آن یک شماره مرجع موردی و در نهایت یک “رقم بررسی” وجود دارد.

UPC – کد جهانی محصول

کسب‌وکارها در ایالات متحده احتمالاً در برخی موارد با عبارت بارکد UPC مواجه می شوند.
کد محصول جهانی (UPC) یکی از قالب‌هایی است که شماره بارکد (GTIN) می‌تواند در آن وارد شود، که بیشتر در آمریکای شمالی استفاده می‌شود.
یک بارکد UPC با 12 عدد کدگذاری شده است. ارقام سمت چپ نشان دهنده شرکت و ارقام سمت راست به محصول اشاره دارند. عدد نهایی سمت راست به عنوان “رقم بررسی” شناخته می شود.

SKU – واحد نگهداری انبار

SKU یک اصطلاح بارکد است که فراموش کردن آن کاری سخت است. تقریباً هر کسی که در خرده‌فروشی کار می‌کند، در برخی مواقع، وظیفه دشوار تایپ یک کد SKU طولانی را دارد. اما واقعاً این کد چیست؟
کدهای SKU کدهای داخلی محصول هستند. این بدان معنی است که آنها برای یک شرکت خاص منحصر به فرد هستند و در سطح جهانی شناخته شده نیستند. کدهای SKU می توانند شامل حروف و اعداد باشند و از نظر طول متفاوت باشند.
اگرچه کسب و کارها تمایل دارند خودشان کدهای SKU را برای اهداف موجودی یا گزارش ایجاد کنند، همچنان مهم است که به سیستمی که کار می کند پایبند بمانید. این بدان معنی است که مطمئن شوید هر SKU در تجارت شما منحصر به فرد باشد و خیلی طولانی نباشد.

شماره مکان جهانی

GLN به جای یک محصول، مکان را مشخص می کند. این کد می تواند به یک نهاد حقوقی، مکان فیزیکی یا مکان عملکردی اشاره کند.
همانطور که GS1 توضیح می‌دهد ، این کد می‌تواند برای دادن یک نقشه راه به همه شرکت‌ها و سازمان‌های زنجیره تامین برای ارجاع به مکان‌های مهم مورد استفاده قرار گیرد و خطر خطا یا سوء تفاهم را به‌طور چشمگیری کاهش دهد.
در صورت لزوم، GLN ها را می توان در برخی بارکدها کدگذاری کرد.

ASIN – شماره شناسایی استاندارد آمازون

ASIN کمی متفاوت از انواع دیگر اعداد در این واژه نامه بارکد است. ASIN ها اعداد 10 رقمی هستند که توسط آمازون در هنگام ایجاد یک محصول جدید در وب سایت آنها اختصاص می یابد.
گاهی اوقات، یک ASIN از قبل برای یک محصول وجود دارد، در این صورت فروشنده می تواند یک پیشنهاد تحت آن ASIN ایجاد کند.

کدهای QR – کدهای پاسخ سریع

هیچ واژه نامه بارکدی بدون صحبت در مورد کدهای QR کامل نمی شود. همانطور که در بالا ذکر شد، کد QR نوعی بارکد دو بعدی است. آنها از الگوی پیچیده‌ای از مربع‌های سیاه و سفید تشکیل شده‌اند که می‌توانند اعداد، حروف یا کاراکترهایی را از خط‌های غیر لاتین نشان دهند.
کدهای QR و سایر بارکدهای دو بعدی (2 بعدی) می توانند اطلاعات بیشتری نسبت به بارکدهای سنتی و یک بعدی (1D) با خطوط و فاصله در خود نگه دارند.
یک کد QR می تواند به مصرف کننده امکان دسترسی به اطلاعات اضافی در مورد یک کالا را بدهد. به عنوان مثال، یک کد QR روی یک محصول غذایی می تواند به اطلاعات تغذیه ای، دستور العمل ها، محل تهیه محصول و موارد دیگر اشاره کند.
در آینده، می‌توان انتظار داشت که بارکدهای دو بعدی بیشتری را ببینیم GS1. برنامه ای به نام Sunrise 2027 راه اندازی کرده است تا به مشاغل خرده فروشی کمک کند تا پایان همان سال به سمت این بارکدها حرکت کنند.

سوالات متداول

من فقط یک تجارت کوچک دارم. آیا به بارکد نیاز دارم؟
بارکدها فقط برای فروشگاه های بزرگ و برندهای بزرگ نیستند، هر کسی می تواند از آنها استفاده کند. حتی خرده فروشان کوچکی که فقط آنلاین هستند ممکن است با شروع گسترش خود به بارکد نیاز پیدا کنند. به این ترتیب، محصولات آنها در سطح بین المللی قابل شناسایی هستند.

بارکد برای چه مواردی استفاده می شود؟
بارکدها تقریباً بلافاصله محصولات را بدون نیاز به تایپ کدهای طولانی شناسایی می کنند. ممکن است محصولی را دریافت کنید و آن را مستقیماً در فهرست موجودی اسکن کنید، برای بررسی موجودی اسکن کنید یا برای جستجوی سفارشات اسکن کنید

از کجا می توانم بارکد UPC دریافت کنم؟
GS1 مجوزهای GTIN را در بارکدها کدگذاری می کند که شامل پیشوند شرکت منحصر به فرد شما می شود، بنابراین شرکت شما می تواند به عنوان صاحب بارکد شناسایی شود. می توانید بسته به نیاز خود و در قالب مورد نظر خود، از جمله UPC، یک یا چند GS1 GTIN خریداری کنید.

چگونه از بارکدهای خود استفاده کنم؟
هنگامی که بارکدهای خود را دارید، به سیستمی نیاز خواهید داشت که همه آنها را به هم متصل کند. با استفاده از نرم افزار های فروش و حسابداری می توانید کسب و کار خود را در کمترین زمان بارکدی کنید.
شما می توانید بارکدها را تنها با چند کلیک ، تولید، چاپ و اسکن کنید . اگر به دنبال افزایش کارایی خود هستید، همیشه می‌توانید اسکنر یا بارکدخوان انتخاب کنید . اسکنرهای Skipper یک گزینه عالی برای هر کسی است که اسکن بارکد زیادی انجام می دهد و نیاز به سرعت بخشیدن به گردش کار خود دارد.

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *